Με πολλή χαρά ανακοινώνουμε την επικείμενη Επιστημονική Ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί Πέμπτη 20 Απριλίου με θέμα: Ποιητικός Λόγος: Διακαλλιτεχνικές και ερμηνευτικές προσεγγίσεις.
Θα έχουμε την τιμή να συνομιλήσουμε με τη βραβευμένη Ιουλίτα Ηλιοπούλου σχετικά με το βιβλίο της Ο Ελύτης για παιδιά.
Θα έχουμε επίσης τη χαρά να παρακολουθήσουμε την εισήγηση της καλεσμένης μας Svetlana Kalezic Radonjic (Αν. Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου του Μοντενέγκρο) Ποίηση: Μια προσωπική και επιστημονική διαδρομή.
Ο Εκλεκτός σκηνοθέτης και καθηγητής του ΠΤΔΕ Τάκης Τζαμαργιάς με φοιτήτριες και φοιτητές του ΠΤΔΕ ΕΚΠΑ θα μας παρουσιάσει ένα θεατρικό δρώμενο βασισμένο στο βιβλίο Ο Ελύτης για παιδιά.
Αξιόλογα μέλη ΔΕΠ του ΠΤΔΕ θα απευθύνουν χαιρετισμούς, παρεμβάσεις και εισηγήσεις. Σύντομα θα ανακοινωθεί το πλήρες πρόγραμμα.
Δεν απαιτείται προκράτηση θέσης και η είσοδος είναι ελεύθερη.
Η εκδήλωση είναι ανοικτή στο κοινό.
![](http://pms-ritorikis.uowm.gr/wp-content/uploads/2023/04/κεντρική-τελικό_page-0001-725x1024.jpg)
![](http://pms-ritorikis.uowm.gr/wp-content/uploads/2023/04/προσκληση-τελικό_page-0001-724x1024.jpg)
![](http://pms-ritorikis.uowm.gr/wp-content/uploads/2023/04/Ιουλίτα-τελικό_page-0001-724x1024.jpg)
![](http://pms-ritorikis.uowm.gr/wp-content/uploads/2023/04/σβετλάνα-τελικό_page-0001-724x1024.jpg)
![](http://pms-ritorikis.uowm.gr/wp-content/uploads/2023/04/Τζαμαργιάς-τελικό_page-0001-725x1024.jpg)